Homoerotiikka Raamatun maailmassa -radio-ohjelma

Lehdistö/media: Press / Media

Description

Jeesuksen aikana juutalaisessa kulttuurissa oli erittäin outoa, jos mies ei ollut naimisissa (paitsi jos oli eunukki tai orja). Mikään kirjoitus ei kerro, että Jeesus olisi ollut naimisissa. Miten todennäköistä tai mahdollista on, että Jeesus olisi voinut olla homo? Vieraina Vanhan testamentin eksegetiikan professori Martti Nissinen ja Uuden testamentin ja varhaiskristillisyyden tutkija Outi Lehtipuu, molemmat Helsingin yliopistosta. Lisäksi lähetyksessä pyörähtää historiotsija, queer-tutkija tohtori Rose-Marie Peake Tampereen Yliopistosta. Ohjelman juontaa Vesa Kytöoja.

Kulttuuriykkönen, YLE.

Aikajakso19 huhtik. 2021

Osallistuminen mediassa

1

Osallistuminen mediassa

  • NimiHomoerotiikka Raamatun maailmassa - radio-ohjelma
    Tunnustuksen arvoNational
    Medianimi / kanavaHomoerotiikka Raamatun maailmassa
    MediatyyppiRadio
    Kesto / pituus / koko51:04
    Maa/AlueSuomi
    Julkaisupäivämäärä19/04/21
    KuvausJeesuksen aikana juutalaisessa kulttuurissa oli erittäin outoa, jos mies ei ollut naimisissa (paitsi jos oli eunukki tai orja). Mikään kirjoitus ei kerro, että Jeesus olisi ollut naimisissa.

    Miten todennäköistä tai mahdollista on, että Jeesus olisi voinut olla homo?

    Vieraina Vanhan testamentin eksegetiikan professori Martti Nissinen ja Uuden testamentin ja varhaiskristillisyyden tutkija Outi Lehtipuu, molemmat Helsingin yliopistosta. Lisäksi lähetyksessä pyörähtää historiotsija, queer-tutkija tohtori Rose-Marie Peake Tampereen Yliopistosta.

    Ohjelman juontaa Vesa Kytöoja.

    Kulttuuriykkönen, YLE.
    Tuottaja / kirjoittajaVesa Kytöoja
    URL-osoitehttps://areena.yle.fi/audio/1-50779940
    HenkilötRose-Marie Peake, Martti Nissinen, Outi Lehtipuu