Siirry päänavigointiin Siirry hakuun Siirry pääsisältöön

Työnhakija ei tunnistanut itseään testituloksista – Näin työhaastattelijat perustelevat kiisteltyjä testejä

Lehdistö/media: Press / Media

Description

"Millainen minä olen? Useimmat varmaan ajattelevat tietävänsä sen itse parhaiten. Työnhakutilanteessa ihmistä sen sijaan arvioi ulkopuolinen asiantuntija. Konsultti muodostaa kuvaa havaintojensa, psykometristen testien ja muiden menetelmien perusteella. Hänen päätelmänsä ratkaisevat, saako hakija työn. 

Rekrytointihaastatteluissa liikutaan siis hyvin henkilökohtaisella alueella, siinä kohtaavat kaksi erilaista näkökulmaa ja lisäksi toisella osapuolella on enemmän valtaa, kuvaa väitöskirjatutkija Teija Ahopelto Tampereen yliopistosta. 

”Minua kiinnostaa, miten persoonallisuuden piirteitä lähdetään näissä tilanteissa käsittelemään ja kuka niitä saa määrittää”, Ahopelto sanoo. "

Aikajakso16 syysk. 2023

Osallistuminen mediassa

1

Osallistuminen mediassa

  • NimiTyönhakija ei tunnistanut itseään testituloksista – Näin työhaastattelijat perustelevat kiisteltyjä testejä
    Tunnustuksen arvoNational
    Medianimi / kanavaKauppalehti
    MediatyyppiPrint
    Maa/AlueSuomi
    Julkaisupäivämäärä16/09/23
    Kuvaus"Millainen minä olen? Useimmat varmaan ajattelevat tietävänsä sen parhaiten itse. Työnhakutilanteessa ihmistä sen sijaan arvioi ulkopuolinen asiantuntija.Konsultti muodostaa kuvaa havaintojensa, psykometristen testien ja muiden menetelmien perusteella. Hänen päätelmänsä ratkaisevat, saako hakija työn.

    Rekrytointihaastatteluissa liikutaan siis hyvin henkilökohtaisella alueella, siinä kohtaavat kaksi erilaista näkökulmaa ja lisäksi toisella osapuolella on enemmän valtaa, kuvaa väitöskirjatutkija Teija Ahopelto Tampereen yliopistosta.

    ”Minua kiinnostaa, miten persoonallisuuden piirteitä lähdetään näissä tilanteissa käsittelemään ja kuka niitä saa määrittää”, Ahopelto sanoo. "
    Tuottaja / kirjoittajaAlma media
    URL-osoitehttps://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&opi=89978449&url=https://www.kauppalehti.fi/uutiset/a/79258093-44e5-44e9-9351-c3e419eb45bd&ved=2ahUKEwjQgpL0gt-PAxWFGBAIHcmYFGgQFnoECBcQAQ&usg=AOvVaw09IzM4ccivrdxlmBMm6Bot
    HenkilötTeija Ahopelto