Siirry päänavigointiin Siirry hakuun Siirry pääsisältöön

Toisen kielen käyttäjä oppimistaan ohjaamassa: projektina suomen kielen oppiminen kokkaus- ja kaupunkiviljelytoiminnassa

  • Anna-Kaisa Jokipohja

Tutkimustuotos: ArtikkeliTieteellinenvertaisarvioitu

12 Lataukset (Pure)

Abstrakti

Artikkelissa tarkastellaan pitkittäisesti multimodaalista keskustelunanalyysiä hyödyntäen suomen kielen oppimista aikuisille maahanmuuttajille suunnatun kokkaus- ja viljelyhankkeen vuorovaikutustilanteissa. Analyysin kohteena on suomea toisena kielenään käyttävän fokusosallistujan ohjaama oppimisprojekti 15 kuukauden aikana. Tutkimus osoittaa, että kielenkäyttö ja oppiminen nivoutuvat tiiviisti kokkaus- ja viljelytoimintaan ja oppimisen hetket nousevat toisen kielen käyttäjän aloitteesta. Pitkittäinen näkökulma valottaa oppimisen vaiheita ja näyttää, miten oppimisprojektissa vaihtelevat selkeät ja hienovaraisemmat oppimishetket. Ajan kuluessa fokusosallistujan oppimiskeinot monipuolistuvat ja kielellinen käyttörepertuaari laajenee. Fokusosallistujan toiminnassa näkyy kehittyvä vuorovaikutuskompetenssi, sillä ilmaisu täsmällistyy ja kielenkäyttö itsenäistyy. Tutkimus täydentää aikaisempaa keskustelunanalyyttistä tutkimusta näyttämällä, miten kielen oppiminen tapahtuu pitkittäisesti osana käytännöllistä vapaa-ajan toimintaa.
Julkaisun otsikon käännösFinnish langauge learning as a project in cooking and gardening activities
AlkuperäiskieliSuomi
Sivut195-222
Sivumäärä27
JulkaisuPuhe ja kieli
Vuosikerta43
Numero4
DOI - pysyväislinkit
TilaJulkaistu - 20 maalisk. 2024
OKM-julkaisutyyppiA1 Alkuperäisartikkeli tieteellisessä aikakauslehdessä

Julkaisufoorumi-taso

  • Jufo-taso 2

Sormenjälki

Sukella tutkimusaiheisiin 'Toisen kielen käyttäjä oppimistaan ohjaamassa: projektina suomen kielen oppiminen kokkaus- ja kaupunkiviljelytoiminnassa'. Ne muodostavat yhdessä ainutlaatuisen sormenjäljen.

Siteeraa tätä